write my thesis paper

Зростання орендних ставок на ринку торгової нерухомості Києва у період очікування девелопменту нових проектів

Київ, 16 квітня 2019 – У 2018 році спостерігався стійкий ріст роздрібного товарообігу (+2,7% р/р), що сприяло підвищенню попиту на торгові площі з боку нових та існуючих рітейлерів. У результаті зростаючої конкуренції на ринку, у 2018 році традиційні продовольчі рітейлери активно запускали нові формати магазинів, що свідчить про зростаючу популярність багатоформатної моделі роздрібної торгівлі. Так, магазини формату «біля дому» демонстрували найсильнішу частку зростання у поточних цінах станом на кінець 2018 серед усіх форматів рітейлерів, причому значне зростання пояснювалося низькою насиченістю даної ніші на ринку.

Бренд Fora українського продовольчого рітейлера Fozzy Group залишається лідером в сегменті національних магазинів «біля дому», активно запускаючи нові магазини у передмісті Києва. У 2018 році французький рітейлер Auchan Retail відкрив чотири магазини «Мій Ашан» у форматі «біля дому» (з пунктами Click&Collect для онлайн-замовлень), на місці магазинів Topmart у Києві, які  компанія придбала в 2017 році.

У сегменті побутової електроніки, корейський бренд Samsung Home відкрив свій найбільший магазин (500 кв.м) в Україні на території гіпермаркету «Епіцентр-К», а також відзначився першим у Європі магазином побутової техніки Samsung. Тоді як у fashion сегменті, 20 нових міжнародних брендів вийшли на ринок України, що є дещо нижчим показником порівняно з кількістю нових брендів минулого року (35). Частка нових магазинів сегменту преміум класу значно збільшилася і склала 65% (+37 п.п. р/р), далі розташувався сегмент середнього класу із 22%, спеціалізований сегмент із 9%, а також сегмент товарів для дому та DIY з 4%.

Найбільш значними відкриттями року стали вихід Zara Home (іспанський бренд товарів для дому та DIY) і довгоочікуване відкриття H&M з H&M Home (шведський бренд середнього класу). Інші бренди, такі як Koton (турецький бренд середнього класу), знову вийшли на ринок, а бренд рітейлера Argo Retail Promod (французький бренд середнього класу) вийшов з ринку після майже 18-річної присутності в Україні і був замінений брендом Orsay, іншим брендом рітейлера. Найбільшу частку нових відкриттів у 2018 році отримали найуспішніші торгові центри Києва – ТРЦ Gulliver, ТРЦ Ocean Plaza і ТРЦ Lavina Mall, а також варто відзначити відкриття кількох нових міжнародних брендів на вулиці Велика Васильківська.

Нова пропозиція торгових центрів у 2018 році склала приблизно 54 000 кв. м, що є помітним збільшенням на фоні низького обсягу минулого року (8 000 кв. м). Так, обсяг загальної торгової пропозиції збільшився до 1,10 млн. кв. м (+4,4% р/р) внаслідок виходу на ринок нових об’єктів: 1-ої черги ТРЦ Rive Gauche (20 500 кв.м), ТРЦ Smart Plaza Polytech (15 000 кв.м), першого в Україні рітейл парку – Рітейл Парк Петрівка (11 000 кв.м) та частково відкритого (тільки з якірним орендарем) ТРЦ Good Life (7 500 кв.м). Згідно із заявами девелоперів, до виходу на ринок планується більше 400 тис. кв. м нової пропозиції у 2019.

Зростання попиту на торгові приміщення, пов’язане з постійним ростом роздрібного товарообігу, призвело до подальшого зниження середньої вакантності з 5% до 3% (-2 п.п. р/р). Незважаючи на введення в експлуатацію близько 54 000 кв.м торгових площ у 2018 році, нові приміщення були майже повністю заповнені. Як наслідок, базові орендні ставки на кращі торгові приміщення Києва варіювалися в діапазоні від $75 до $95/кв.м/місяць, де нижня межа зросла на близько 15% р/р, зменшивши діапазон розриву. Аналогічно, діапазон орендних ставок на інші торгові приміщення збільшився на 31% для нижньої межі діапазону і на 20% – для верхньої, таким чином, коливаючись в межах від $42 до $60 /кв.м /місяць.

Загалом, на українському ринку в 2018 було зафіксовано три значні інвестиційні угоди із придбання компанією Dragon Capital Investments Ltd: ТРЦ Aladdin (10 200 кв.м) в Києві, ТРЦ Sky Park (15 400 кв.м) у Вінниці та ТРЦ Victoria Gardens (54 500 кв.м) у Львові. Об’єкти вважаються якісними активами, що є лідерами своєї ринкової ніші зі стабільним доходом та рівнем відвідуваності. Так, рітейл сектор зайняв друге місце з близько $98 млн. капіталу у обсязі інвестицій в 2018. На фоні завершених транзакцій, ставка капіталізації зміцнилась на 0,25 п.п. і становила 11,75%.

У 2019 зберігатимуться перспективи зростаючого орендного попиту поряд із стратегіями розширення своєї присутності з боку як міжнародних, так і вітчизняних рітейлерів. Зміцнення рівня внутрішнього споживання, насамперед у Києві, залишатиметься двигуном для виходу на ринок нових міжнародних брендів. Очікується, що в 2019 кілька нових брендів відкриють свої перші магазини в Києві, де серед найбільш значних Claudie Pierlot (французький бренд преміум класу) та Steve Madden (американський бренд спеціалізованого одягу). Раніше заявлений до виходу бренд IKEA (шведський бренд товарів для дому та DIY) в 2019, ймовірно, вийде на ринок пізніше через високу ймовірність затримки введення в експлуатацію ТРЦ Ocean Mall, де рітейлер планував відкрити свій перший магазин.

Орендодавці продовжують впроваджувати ще більше розважальних компонентів у нові рітейл проекти, включаючи торгові центри заявлені до введення в експлуатацію в 2019. Припускаючи, що усі заявлені  проекти будуть введені в експлуатацію як планувалося, до кінця 2019 загальна пропозиція торгових площ Києва зросте на 37% р/р до 1,51 млн кв.м, створюючи сприятливі ринкові умови для рітейлерів. Як наслідок, зростання орендних ставок, ймовірно, сповільниться, що призведе до більш сприятливого для орендарів ринку. Крім того, прогнозується подальше зростання інвестиційних настроїв із зниженням ставки капіталізації, однак економічна невизначеність напередодні президентських виборів може призупинити активність інвесторів у першій половині 2019 року».  – Анна Марсова, старший консультант з торгової нерухомості CBRE Ukraine

Схожі новини

CBRE визнана однією з найкращих компаній роботодавців для жінок у 2019 році згідно рейтингу FORBES

Аналітика та динаміка ринку рітейлу: інвестиції в комерційну нерухомість правда чи міф?

4 липня в Києві – FMCG Logistics Forum 2019

CBRE GROUP, INC. посіла 146 місце в рейтингу FORTUNE 500

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Домінація продовольчого рітейлу на регіональному ринку торгової нерухомості

Зростання орендних ставок на ринку торгової нерухомості Києва у період очікування девелопменту нових проектів

Ринок в очікуванні нової пропозиції, в той час як вакантність впала до рівня десятирічного мінімуму

Орендні ставки на кращі офіси Києва зросли на фоні обмеженої офісної пропозиції

CBRE увійшла до рейтингу Найбільш етичних компаній світу

2018 став рекордним для інвестицій в європейську нерухомість

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBG) розташувалась на 1 позиції в рейтингу Найбільш шанованих компаній від FORTUNE