write my thesis paper

Зміна в поведінці орендарів офісних приміщень веде до революції «гнучких» офісів

Актуальність формату «гнучкого» офісу є результатом різких змін в підходах корпоративних орендарів до прийняття рішень в сфері комерційної нерухомості і відкриє нові можливості для власників нерухомості, здатних реагувати на поточні зміни ринкової ситуації та адаптуватися до цих змін. Ми публікуємо деякі тренди із загальноєвропейського звіту «Гнучка революція» (The Flexible Revolution) компанії CBRE, провідної міжнародної консалтингової компанії в сфері нерухомості.

За останнє десятиліття світовий ринок гнучких концепцій офісного простору ріс в середньому на 13% у рік. Темпи росту в Європі (за винятком Великобританії), на Близькому Сході та а Африці (EMEA), а також в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (APAC) складали в середньому близько 20% на рік, тоді як на більш старших і великих ринках «гнучких» офісів Великобританії та США середній ріст склав 10% в рік за аналогічний період. Серед основних європейських міст, таких як Берлін, Париж та Лондон, відзначено стійке зростання ринку на 12-21% в період з 2016 по 2017 роки, що співпадає з ситуацією на ринках Нью-Йорка та Сан-Франциско, де концепція гнучкого офісного простору існувала протягом тривалого періоду часу.

Основними факторами зростання сегменту «гнучких» офісів стали технології (прикладні програми), тенденції розвитку економіки (ріст рівня самозайнятості), поведінкові зміни (акцент на гнучкий стиль роботи, гнучкість портфоліо, необхідність більш швидких стратегій виходу на ринок).  Додатково до порушень стійкості функціонування та розвитку бізнесу в цілому, позначені вище фактори викликають зміну підходу корпоративних орендарів до прийняття рішень у сфері нерухомості, що, в свою чергу, призводить до зростаючої потреби в “гнучкості” набору послуг.

Найбільшим ринком, безперечно, є Лондон, де розташовано понад тисячу центрів обслуговування і коворкінг-центрів. Цей ринок є найбільшим не тільки за європейськими показниками, а й у світовому масштабі.

Причини переваги Лондона включають в себе терміни і відносну негнучкість британських договорів оренди, для яких «гнучкі» офіси можуть надавати вигідні рішення для орендарів.

На центральному лондонському ринку спостерігається диверсифікація в типі орендарів, в тому числі помітне збільшення обсягу площ, орендованих операторами з метою використання приміщень в якості «гнучкого» робочого простору. У Великобританії попит на «гнучкий» простір викликаний збільшенням суб’єктів малого бізнесу після рецесії (22%) і підвищеної політичної та економічної невизначеності. На сьогоднішній день даний попит залишається  стабільно високим, а деякі оператори повідомляють про стовідсоткову зайнятість окремих центрів.

Нові учасники ринку досягають успіху в Лондоні. Глобальний коворкінг стартап вийшов на ринок в 2014  і з тих пір розширився більш ніж до 2 млн. кв. футів, охопивши при цьому всі основні лондонські субринки. Більшість офісів розташовані в східній частині Лондона поруч з технологічним кластером Silicon Roundabout. Інші оператори, орієнтовані на коворкінг (багато хто має тільки один або два коворкінг-центри), прагнуть задовольнити місцевий попит технологічних стартапів, включаючи спеціальні центри, що функціонують на базі кафе, наприклад, Forum в районі Шордіч і на базі готелів, наприклад, The Curtain в тому ж районі міста, який об’єднує членство в клубі та спільний робочий простір. Не залишилися осторонь і традиційні власники: в 2017 компанія British Land розробила бренд «гнучкого» використання приміщень Storey, який буде функціонувати в рамках існуючих об’єктів Лондона.

З позиції інвестора, зростання в цьому секторі відкриває нові можливості і встановлює нові завдання, пов’язані з доступом до ринку і його оцінкою. Ринок адаптується до зміни в міру того, як орендарі займають офісні приміщення, і вже формуються три моделі, які інвестори можуть застосовувати для доступу до «гнучкого» офісного ринку: класична модель оренди, модель платформи або модель розподілу прибутку/доходу.

Стюарт Сміт, керуючий директор Центрального лондонського підрозділу консалтингу та управління транзакціями, прокоментував:

«Швидке зростання сектору «гнучкого» робочого місця можна пояснити фундаментальними трансформаціями в технологіях і економіці, які змінилися відповідно до поведінки орендарів. Кожен з орендарів сприяє структурній зміні того, як компанії підходять до своїх рішень в сфері нерухомості. Концепція «гнучкого» офісу є і буде актуальною, оскільки звертається до основної потреби орендаря».

В даному звіті міститься висновок про те, що в майбутньому, цілком можливо, доведеться відійти від традиційної моделі фіксованих офісних місць, які здаються в оренду у відповідності зі стандартними умовами договору оренди. Нові розробки будуть спочатку включати в себе «гнучкі» елементи простору в нових будівлях, де приміщення вже спочатку призначені для цілей організації «гнучкого» робочого простору, поряд з оздоровчими-послугами та іншими додатковими сервісами. Така гібридна модель відображає типову модель зростання бізнесу 21-го століття – від створення ідеї аж до довгострокової оренди нерухомості світових корпорацій, з наданням власникам можливості довготривалої співпраці з орендарями.

Георгій Ніколаєв, директор департаменту управління проектами, Global Workplace Solutions, CBRE Ukraine, прокоментував:

«В Україні стратегія гнучкого офісного простору зародилась не так давно. Проте, варто зазначити, що великі міжнародні компанії, в корпоративній стратегії яких комфортний робочий простір та умови праці для співробітників набули ключових значень,  формують концепцію своїх офісів згідно сучасних стандартів та інноваційних технологічних рішень. Все більше компаній сприймають офісний простір, як функціональне технологічне середовище, комфортне для людини. Наразі високо цінується працівник, частина команди – людина, яка проводить в цьому офісі більшу частину часу. Такі функціональні рішення як flexible meeting areas, hot desking, drop in areas, «хмарні» комунікаційні рішення вже або реалізовані, або реалізуються в київських офісах.»

Схожі новини

Гібридна офісна модель як наслідок злиття фізичного та цифрового простору

Ріст попиту на внутрішньоміські склади на фоні зростаючої конкуренції в секторі e-commerce

Трансформація традиційної моделі шопінгу на фоні пандемії Covid-19 та стрімкий розвиток e-commerce

Сповільнення орендної активності та коливання орендних ставок на фоні пандемії COVID-19

Як пандемія COVID-19 вплине на концепцію, дизайн та використання офісів?

CBRE Ukraine представила інтереси Regus в угоді з оренди офісного приміщення в БЦ Avenue 53

Оптимізація витрат в коворкінгу – нові реалії офісного ринку в пост-карантинному світі

Рекордні обсяги інвестицій в I кварталі 2020 року відбулися завдяки угодам, укладеним в останньому кварталі 2019 року

Відновлення роботи офісів та повернення працівників на робочі місяці

Скорочення орендних площ та часткова віддалена робота: якою буде робота компаній в Україні після закінчення карантину

Covid-19 та ринок нерухомості України: що відбувається і чого очікувати

Перспективи ринку гнучких офісів: зростаючий попит та позитивні очікування бізнесу в умовах кризи