write my thesis paper

Все більше міжнародних брендів виходять на ринок Києва, проте нова пропозиція залишається обмеженою

Київ, 4 вересня 2018 – У 1П  2018 року зростання економіки України підтримувалося внутрішнім попитом на рівні 3,1% р/р. Зростання роздрібного товарообігу в Києві (+4,3% з початку року)  було зумовлено зростанням наявного доходу, який, в свою чергу, виріс внаслідок підвищення рівня реальної заробітної плати (+9,3% з початку року).  Індекс споживчих цін зріс до 4,4% протягом першого півріччя, залишившись у межах річної цілі НБУ – 8% +- 2 п.п.

Динамічна конкуренція між продовольчими рітейлерами у 1П 2018 призвела до появи магазинів нових форматів та модернізації вже існуючих з метою покращення конкурентої спроможності гравців на ринку. Так, французький продовольчий рітейлер Auchan Retail представив свій перший магазин формату «біля дому» у Києві під назвою «Мій Ашан». Нові магазини замінили колишні локації Topmart, які компанія придбала минулого року задля розвитку мультиформатної стратегії розширення. У fashion сегменті провідні рітейлери продовжували віддавати перевагу торговим центрам,  де ТРЦ Gulliver став найбільш затребуваною локацією у  міжнародних брендів в 1П 2018. Серед  нових міжнародних брендів, 55% належать до сегменту преміум класу, що свідчить про орієнтацією рітейлерів на «преміум» аудиторію споживачів, тоді як на сегмент середнього класу прийшлося 27% нових міжнародних брендів. Протягом 1П2018 року 11 нових міжнародних брендів вийшло на ринок Києва.

У порівнянні з минулим роком, що відзначився рекордно низькою пропозицією, приблизно 47 000 кв.м нової пропозиції вийшло на ринок у 1П 2018. Серед нововведених проектів: 1-ша черга ТРЦ Rive Gauche (20 500 кв.м), ТРЦ Smart Plaza Polytech (15 000 кв.м) та перший рітейл парк в Україні – «Рітейл Парк Петрівка» (11 000 кв.м). В результаті виходу на ринок нових об’єктів, загальний обсяг торгових приміщень збільшився до 1,1 млн. кв.м (приблизно на +4% з початку року). Незважаючи на те, що будівництво нових торгових площ прогресує дещо повільно, очікується значне збільшення обсягу пропозиції на ринку впродовж 2019-2020 років.

У 1П 2018, середня вакантність продовжувала знижуватися,  зменшившись лише  з 4,5% до 4%, оскільки нові приміщення, що вийшли на ринок Києва, були практично повністю заповнені. Попит на кращі торгові об’єкти залишився сильним, де вакантність коливалася в діапазоні від 0%-2%. Орендні ставки на кращі торгові площі продовжували збільшуватися, демонструючи здоровий ріст у 8%-10% з початку року. Так, орендні ставки в кращих торгових центрах варіювались в діапазоні від $65-$95/кв.м/місяць, тоді як орендні ставки в інших торгових центрах коливалися в межах $32-$50/кв.м/місяць, де верхня межа зросла  приблизно на 10% з початку року. Серед значних  інвестиційних транзакцій 1П 2018 року на ринку було зафіксовано угоду з  придбання ТРЦ Victoria Gardens  (50 000 кв.м) компанією Dragon Capital Investments Limited.

Якщо поточний темп росту внутрішньої економіки буде підтримуватись,  друге півріччя 2018 відзначиться ще одним підйомом споживчого попиту та, як наслідок, роздрібного товарообігу. Спостерігаючи за ринком протягом останніх років, ми очікуємо що у 2П 2018 свої перші магазини відкриють такі бренди як: Decathlon (французький спеціалізований бренд одягу), H&M (шведський бренд середнього класу) та IKEA (шведський бренд товарів для дому та DIY). Водночас, 12 торгових центрів загальною площею приблизно 600 тис. кв.м наразі будуються та заплановані до введення  в експлуатацію у найближчі кілька років (за винятком призупиненого будівництва ТРЦ Respublika).

Враховуючи, що все більше міжнародних рітейлерів обирають стратегії з розширення, середня вакантність на ринку буде знаходитись на існуючому рівні, або зменшуватися, створюючи додатковий тиск на орендні ставки в кращих торгових приміщеннях. Очікується, що ставки капіталізації продовжать зміцнюватися, оскільки  інтерес міжнародних гравців до ринку Києва зростає, а міжнародне кредитування з низькою процентною ставкою стає більш доступним для кращих інвестиційних угод в Україні. – Радомир Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine

Схожі новини

CBRE визнана однією з найкращих компаній роботодавців для жінок у 2019 році згідно рейтингу FORBES

Аналітика та динаміка ринку рітейлу: інвестиції в комерційну нерухомість правда чи міф?

4 липня в Києві – FMCG Logistics Forum 2019

CBRE GROUP, INC. посіла 146 місце в рейтингу FORTUNE 500

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Домінація продовольчого рітейлу на регіональному ринку торгової нерухомості

Зростання орендних ставок на ринку торгової нерухомості Києва у період очікування девелопменту нових проектів

Ринок в очікуванні нової пропозиції, в той час як вакантність впала до рівня десятирічного мінімуму

Орендні ставки на кращі офіси Києва зросли на фоні обмеженої офісної пропозиції

CBRE увійшла до рейтингу Найбільш етичних компаній світу

2018 став рекордним для інвестицій в європейську нерухомість

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBG) розташувалась на 1 позиції в рейтингу Найбільш шанованих компаній від FORTUNE