write my thesis paper

Вплив COVID-19 на ринок складської нерухомості в Україні та світі

Київ, 2 квітня 2020 – Пандемія COVID-19 завершила найдовший в історії період економічного зростання. Незважаючи на те, що сценарій наслідків COVID-19 змінюється досить швидко, експерти компанії CBRE підготували прогноз, про те яким буде попит на індустріальну та складську нерухомість як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Багато представників сектору індустріальної нерухомості зайняли вичікувальну позицію, що, швидше за все, означає скорочення орендної активності та підвищення рівня вакантності у 2020 році. Проте, ймовірність негативного поглинання на індустріальному ринку є мінімальною. Складські послуги  наразі є дуже затребуваними, ніж будь-коли раніше, що дозволить більшості операторів логістичних та складських послуг  залишатись «на плаву» протягом всього періоду кризи. Основним фактором, що обумовлює високу вакантність, є нова пропозиція, яка має бути введена в експлуатацію протягом наступних шести місяців.

Згідно з останнім звітом CBRE MarketFlash, приблизно 60% нової пропозиції у світі, яка була введена в експлуатацію в 2019 році, була поглинута до кінця року, чого, ймовірно, не слід очікувати в 2020 році. Таким чином, орендарі матимуть перевагу, оскільки темпи росту орендних ставок сповільнюється. Існує ймовірність, що девелопмент нових проектів в цьому році буде сповільнено, особливо якщо через епідемію COVID-19 буде продовжено карантин і будівельні роботи не зможуть продовжуватись. Процес запуску девелопменту існуючих проектів також буде призупинено, у зв’язку з обмеженою роботою муніципальних органів та затримкою опрацювання дозвільної документації.

У той же час, у короткостроковій перспективі на ринку складської нерухомості очікується несприятливий прогноз, проте у довгостроковій – наслідки COVID-19 можуть стимулювати попит трьома різними шляхами:

В Україні в умовах карантину відбувається переформатування ринку споживача у бік  здійснення покупок онлайн. Наразі найбільший попит фіксується у компаніях зі сфер продуктового рітейлу, фармацевтичної дистрибуції та у сегменті e-commerce.  Так, на сьогодні продуктовий рітейл та його логістика зараз переживають «пік» продажів, що по інформації від гравців ринку, на 40%- 50% вище від продажів у новорічний сезон, що зазвичай є піковим (прогнозовано що дана тенденція буде йти на спад, адже купівельна спроможність споживача буде знижуватись в умовах кризи і споживацький кошик ставатиме більш бюджетним). Такі сегменти як HoReCa та рітейлери, що реалізовують більшість своїх продажів офлайн (переважно фешн-рітейлери), сьогодні відчувають різке падіння продажів. У зв’язку з карантинними заходами та закриттям ТРЦ, такі компанії несуть значні збитки.  Магазини, які генерували свої продажі саме в фізичних локаціях, намагаються перенаправити споживача на свої веб-сайти для онлайн покупок. Варто зазначити, що в онлайн форматах спостерігається велика конкуренція, де сформувались уже сталі гіганти онлайн продажів, тому не всі рітейлери можуть легко перейти від одного формату до іншого. Такі компанії потребують знижок на оренду в складському сегменті, для того, щоб мати змогу забезпечити свою життєдіяльність.

Наталя Сокирко, директор департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine, зазначає, що стосується орендної активності, сьогодні спостерігається додатковий попит саме від продуктових рітейлерів, фармацевтичних компаній та e-commerce. Такі компанії шукають додаткові площі строком на найближчі 6-12 місяців. Наприклад, нещодавно Арт-завод “Платформа” безоплатно надав онлайн-рітейлеру Rozetka приміщення площею 10 000 кв.м для їх використання під складські площі.  Окрім того, е-commerce оператори, в основному, не мають потреби у великих площах, адже товари на складах не затримуються для тривалого зберігання, а фасуються на замовлення для доставки додому споживачам. Додатково, зростає попит на послуги логістичних операторів, що обслуговують всі вищезазначені сектори.

Поширення COVID-19 і пов’язані з ним карантинні заходи збільшить частку е-сommerce в загальній структурі торгової нерухомості. Як і протягом останніх десяти років, e-сommerce знову стане каталізатором попиту та призведе до зрушень і змін на ринку складської нерухомості протягом наступного циклу. Наталя Сокирко вважає, що е-commerce стимулюватиме попит на формат так званих складів в межах міста (incity warehouses, urban warehouses). На протязі 2020 року, можуть можуть бути заключені угоди з придбання колишніх промислових об’єктів у місті для переоблаштування під складські приміщення, оскільки на ринку є вже декілька прикладів придбання таких об’єктів з метою складського редевелопменту. Що стосується існуючих складських проектів на стадії девелопменту, поки що будівництво не скасовують, а запланована нова пропозиція має вийти на ринок в заявлені терміни.

Також, припускаємо,  що гравці на ринку будуть намагатися скористатися моментом паніки та погіршення економічної ситуації для придбання земельних ділянок під девелопмент своїх built-to-suit проектів за більш пільговими або зниженими цінами.

Попит на товари придбані онлайн, особливо продукти харчування, будуть стимулювати потребу в дистриб’юторських послугах набагато швидшими темпами, ніж в поточному циклі. Наприклад, за останні кілька тижнів поставки із-за кордону в Україну не припинились, але суттєво подорожчали. Ми спостерігаємо тенденцію, коли рітейлери намагаються заповнити свої складські площі імпортованим товаром по «старій» закупівельній ціні у зв’язку із ростом курсу валют. В той же час, деякі компанії опинилися в скрутній ситуації саме через припинення роботи державних служб, що відповідають за отримання відповідних ліцензій, безперебійної робити на державному митному кордоні та іншими службами.

“Зараз є дуже важливим фактором сприяння держави в питаннях, що впливають на регулювання курсу валют національним банком, своєчасне видання податковою службою усіх необхідних ліцензій та чіткого регулювання роботи Державної митної та «Державної прикордонної служб” – зазначає Наталя Сокирко.

В умовах жорстких карантинних заходів та світової економічної кризи, купівельна спроможність споживача буде знижуватись, а вартість споживчої корзини ставатиме більш бюджетною. Тому, прогнозовано, що дана тенденція щодо попиту продовольчих рітейлерів на короткострокову оренду складів з часом  буде йти на спад, особливо, що стосується зберігання імпортованої продукції. Ймовірно, з часом, рітейлерам буде необхідно переорієнтовувати свої продажі в бік реалізації необхідних та більш бюджетних товарів.

Схожі новини

CBRE Ukraine буде здійснювати технічне управління та експлуатацію бізнес-центру RichPort

Пандемія та нерухомість: глобальний вплив на локальний ринок офісів

Гібридна офісна модель як наслідок злиття фізичного та цифрового простору

Ріст попиту на внутрішньоміські склади на фоні зростаючої конкуренції в секторі e-commerce

Трансформація традиційної моделі шопінгу на фоні пандемії Covid-19 та стрімкий розвиток e-commerce

Сповільнення орендної активності та коливання орендних ставок на фоні пандемії COVID-19

Як пандемія COVID-19 вплине на концепцію, дизайн та використання офісів?

CBRE Ukraine представила інтереси Regus в угоді з оренди офісного приміщення в БЦ Avenue 53

Оптимізація витрат в коворкінгу – нові реалії офісного ринку в пост-карантинному світі

Рекордні обсяги інвестицій в I кварталі 2020 року відбулися завдяки угодам, укладеним в останньому кварталі 2019 року

Відновлення роботи офісів та повернення працівників на робочі місяці

Скорочення орендних площ та часткова віддалена робота: якою буде робота компаній в Україні після закінчення карантину