write my thesis paper

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Київ, 13 травня 2019 – Згідно даних консалтингової компанії CBRE Ukraine, у першому кварталі 2019 року ділові очікування у Києві стали більш обережними під впливом невизначеності навколо президентських виборів, про що свідчить зниження індексу ділових очікувань (-4,7 п.п. з початку року) на найближчі 12 місяців, де показник становив 121,9. Обсяг валового поглинання на ринку офісної нерухомості Києва у першому кварталі 2019 склав 14 500 кв.м (-64% р/р). Офісні орендарі перебували в пошуках великих офісних площ, хоча невизначеність на ринку змушує відкладати остаточні рішення до результатів виборів. Так, середня вакантність на офісному ринку коливалася на рівні близько 10% (+0,2 п.п. з початку року) та була підкріплена незначною орендною діяльністю і обмеженою пропозицією, представленою БЦ Palo Alto (5 000 кв.м). Таким чином, загальний обсяг офісної пропозиції склав 1,78 млн. кв.м (+0,3 п.п. з початку року). Ефективна оренда ставка для приміщень класу А залишалася стабільною на рівні $25/кв.м/місяць. Проте, у наявних офісних приміщеннях класу А декларовані орендні ставки варіювались в діапазоні $19-$42/кв.м/місяць, тоді як орендні ставки B класу варіювались в діапазоні $12-$27/кв.м/ місяць. Варто зазначити, що низька вакантність та обмежена пропозиція сприяли зростанню орендних ставок для кращих об’єктів. Так, середньозважена декларована орендна ставка (для приміщень площею 500 кв.м і вище) склала $27,5/кв.м/місяць.

Щодо торгового ринку нерухомості в столиці, обсяг роздрібного товарообігу Києва продемонстрував помірний ріст на 6,9% р/р протягом січня – лютого (останні доступні дані), із сповільненням росту індексу споживчих цін з 8,8% р/р у лютому до 8,6% р/р у березні. У першому кварталі 2019 на ринок торгової нерухомості вийшла обмежена кількість нових брендів, серед яких Decathlon в Retail Park Petrivka, Claudie Pierlot і WEILL у ТРЦ Gulliver та MISSHA у ТРЦ Lavina Mall. Нова пропозиція торгових центрів на ринку була обмежена і представлена ТРЦ Oasis і ТРЦ Smart Plaza Obolon, що призвело до незначного збільшення загальної пропозиції до 1,13 млн кв.м (+2,1% з початку року). Незважаючи на введення в експлуатацію нових об’єктів, середня вакантність зменшилась на 0,2 п.п. з початку року і склала 2,8%. В період очікування введення в експлуатацію нових торгових центрів в 2019, орендодавці найкращих об’єктів збільшили орендні ставки на вакантні приміщення, які залишились на ринку. Таким чином, на кінець першого кварталу 2019, орендні ставки на кращі торгові приміщення зросли на 7%-16% з початку року та варіювались в діапазоні $80-$110/кв.м/ місяць. Натомість для інших торгових приміщень, ставки залишились незмінними, в межах $42-$60/кв.м/місяць.

На ринку складської нерухомості перший квартал 2019 відзначився обсягом валового поглинання у приблизно 46 250 кв.м (+27% р/р), що був дещо сповільнений обмеженою вільною пропозицією на ринку  Києва. Протягом перших трьох місяців у сегменті не було введено в експлуатацію нових об’єктів, тоді як до кінця 2019 передбачається нова пропозиція обсягом 83 000 кв.м. Середня вакантність на ринку коливалась на рівні 3,6% (-0,1 п.п. з початку року) станом на кінець 1 кварталу 2019 року. Декларовані орендні ставки переважно визначалися у гривні в діапазоні 125-162 грн ($4,6-$5,9)/кв.м/місяць для складських приміщень класу А та в діапазоні 75-110 грн ($2,7-$4,0)/кв.м/місяць для складських приміщень класу B. Ефективна орендна ставка на кращі приміщення залишалася стабільною в гривні, склавши близько 100-142 грн/кв.м/місяць і незначно зросла в доларах США, за рахунок зміцнення курсу гривні і таким чином становила $3,7-$5,2/кв.м/місяць.

Схожі новини

Зростаючий попит з боку e-commerce стимулює відновлення ринку

Трансформація офісів та перехід ринку орендодавця до ринку орендаря

CBRE Ukraine буде здійснювати технічне управління та експлуатацію бізнес-центру RichPort

Пандемія та нерухомість: глобальний вплив на локальний ринок офісів

Гібридна офісна модель як наслідок злиття фізичного та цифрового простору

Ріст попиту на внутрішньоміські склади на фоні зростаючої конкуренції в секторі e-commerce

Трансформація традиційної моделі шопінгу на фоні пандемії Covid-19 та стрімкий розвиток e-commerce

Сповільнення орендної активності та коливання орендних ставок на фоні пандемії COVID-19

Як пандемія COVID-19 вплине на концепцію, дизайн та використання офісів?

CBRE Ukraine представила інтереси Regus в угоді з оренди офісного приміщення в БЦ Avenue 53

Оптимізація витрат в коворкінгу – нові реалії офісного ринку в пост-карантинному світі

Рекордні обсяги інвестицій в I кварталі 2020 року відбулися завдяки угодам, укладеним в останньому кварталі 2019 року