write my thesis paper

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Київ, 13 травня 2019 – Згідно даних консалтингової компанії CBRE Ukraine, у першому кварталі 2019 року ділові очікування у Києві стали більш обережними під впливом невизначеності навколо президентських виборів, про що свідчить зниження індексу ділових очікувань (-4,7 п.п. з початку року) на найближчі 12 місяців, де показник становив 121,9. Обсяг валового поглинання на ринку офісної нерухомості Києва у першому кварталі 2019 склав 14 500 кв.м (-64% р/р). Офісні орендарі перебували в пошуках великих офісних площ, хоча невизначеність на ринку змушує відкладати остаточні рішення до результатів виборів. Так, середня вакантність на офісному ринку коливалася на рівні близько 10% (+0,2 п.п. з початку року) та була підкріплена незначною орендною діяльністю і обмеженою пропозицією, представленою БЦ Palo Alto (5 000 кв.м). Таким чином, загальний обсяг офісної пропозиції склав 1,78 млн. кв.м (+0,3 п.п. з початку року). Ефективна оренда ставка для приміщень класу А залишалася стабільною на рівні $25/кв.м/місяць. Проте, у наявних офісних приміщеннях класу А декларовані орендні ставки варіювались в діапазоні $19-$42/кв.м/місяць, тоді як орендні ставки B класу варіювались в діапазоні $12-$27/кв.м/ місяць. Варто зазначити, що низька вакантність та обмежена пропозиція сприяли зростанню орендних ставок для кращих об’єктів. Так, середньозважена декларована орендна ставка (для приміщень площею 500 кв.м і вище) склала $27,5/кв.м/місяць.

Щодо торгового ринку нерухомості в столиці, обсяг роздрібного товарообігу Києва продемонстрував помірний ріст на 6,9% р/р протягом січня – лютого (останні доступні дані), із сповільненням росту індексу споживчих цін з 8,8% р/р у лютому до 8,6% р/р у березні. У першому кварталі 2019 на ринок торгової нерухомості вийшла обмежена кількість нових брендів, серед яких Decathlon в Retail Park Petrivka, Claudie Pierlot і WEILL у ТРЦ Gulliver та MISSHA у ТРЦ Lavina Mall. Нова пропозиція торгових центрів на ринку була обмежена і представлена ТРЦ Oasis і ТРЦ Smart Plaza Obolon, що призвело до незначного збільшення загальної пропозиції до 1,13 млн кв.м (+2,1% з початку року). Незважаючи на введення в експлуатацію нових об’єктів, середня вакантність зменшилась на 0,2 п.п. з початку року і склала 2,8%. В період очікування введення в експлуатацію нових торгових центрів в 2019, орендодавці найкращих об’єктів збільшили орендні ставки на вакантні приміщення, які залишились на ринку. Таким чином, на кінець першого кварталу 2019, орендні ставки на кращі торгові приміщення зросли на 7%-16% з початку року та варіювались в діапазоні $80-$110/кв.м/ місяць. Натомість для інших торгових приміщень, ставки залишились незмінними, в межах $42-$60/кв.м/місяць.

На ринку складської нерухомості перший квартал 2019 відзначився обсягом валового поглинання у приблизно 46 250 кв.м (+27% р/р), що був дещо сповільнений обмеженою вільною пропозицією на ринку  Києва. Протягом перших трьох місяців у сегменті не було введено в експлуатацію нових об’єктів, тоді як до кінця 2019 передбачається нова пропозиція обсягом 83 000 кв.м. Середня вакантність на ринку коливалась на рівні 3,6% (-0,1 п.п. з початку року) станом на кінець 1 кварталу 2019 року. Декларовані орендні ставки переважно визначалися у гривні в діапазоні 125-162 грн ($4,6-$5,9)/кв.м/місяць для складських приміщень класу А та в діапазоні 75-110 грн ($2,7-$4,0)/кв.м/місяць для складських приміщень класу B. Ефективна орендна ставка на кращі приміщення залишалася стабільною в гривні, склавши близько 100-142 грн/кв.м/місяць і незначно зросла в доларах США, за рахунок зміцнення курсу гривні і таким чином становила $3,7-$5,2/кв.м/місяць.

Схожі новини

CBRE визнана однією з найкращих компаній роботодавців для жінок у 2019 році згідно рейтингу FORBES

Аналітика та динаміка ринку рітейлу: інвестиції в комерційну нерухомість правда чи міф?

4 липня в Києві – FMCG Logistics Forum 2019

CBRE GROUP, INC. посіла 146 місце в рейтингу FORTUNE 500

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Домінація продовольчого рітейлу на регіональному ринку торгової нерухомості

Зростання орендних ставок на ринку торгової нерухомості Києва у період очікування девелопменту нових проектів

Ринок в очікуванні нової пропозиції, в той час як вакантність впала до рівня десятирічного мінімуму

Орендні ставки на кращі офіси Києва зросли на фоні обмеженої офісної пропозиції

CBRE увійшла до рейтингу Найбільш етичних компаній світу

2018 став рекордним для інвестицій в європейську нерухомість

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBG) розташувалась на 1 позиції в рейтингу Найбільш шанованих компаній від FORTUNE