ua

/

en

Visit Another Country or Region

Покращення макроекономічних показників стане основним чинником скорочення частки вільних площ Новини

Покращення макроекономічних показників стане основним чинником скорочення частки вільних площ

Лондон – Київ, 12 серпня 2015 року – За даними CBRE, провідної міжнародної консалтингової компанії в галузі нерухомості, очікується, що до кінця 2016 частка вільних площ на європейському ринку офісної нерухомості повернеться до рівня 2009 року, а потім продовжить зниження аж до 2020 року . У великих містах Європи темпи будівництва офісної нерухомості відстають від попиту, який росте завдяки позитивній динаміці зайнятості. У зв’язку з цим майже на всіх ключових ринках офісної нерухомості протягом наступних п’яти років очікується скорочення частки вільних площ і прискорене зростання орендних ставок.

Ніл Блейк, директор відділу досліджень CBRE в регіоні Європи, Близького Сходу та Африки, прокоментував:
«Останні події навколо переговорів про перегляд умов грецького боргу закрили собою стійке, хоча і нерівномірне, відновлення європейської економіки, яке починає проявлятися на великих європейських ринках офісної нерухомості. У багатьох містах темпи будівництва офісної нерухомості відстають від зростаючого попиту, тому майже на всіх ключових ринках протягом наступних п’яти років очікується скорочення частки вільних площ і прискорене зростання орендних ставок на тлі позитивної динаміки зайнятості. Міста з економікою, що відновлюється, будуть в найближчі п’ять років лідирувати в рейтингах зростання зайнятості завдяки зміцненню корпоративної впевненості та здійсненню планів розширення. Як наслідок, на більшості ринків очікується період стійкого зростання орендних ставок ».

У великих містах зайнятість офісних працівників зростає, приблизно вдвічі випереджаючи темпи зростання загальної зайнятості в Європі. Найшвидше зростання офісної зайнятості протягом найближчих п’яти років прогнозується в Стамбулі, Варшаві, Мадриді, Барселоні, Лондоні, Лісабоні та Бухаресті. Стамбул залишається лідером за показниками зростання зайнятості, незважаючи на можливу короткострокову економічну та політичну нестабільність, пов’язану з довгостроковими прогнозами зростання економіки Туреччини.
У той час як майже на всіх великих ринках офісної нерухомості прогнозується зростання орендних ставок, девелоперська активність, що спостерігалася останнім часом  і нові площі, які здаються в експлуатацію  в таких містах, як Варшава, Стамбул і Прага, значно згладять очікуване зростання орендних ставок. Лондон і Дублін, які на даний час відчувають найшвидше зростання орендних ставок, також є великими ринками, що реагують на попит підвищенням девелоперської активності. Це може призвести до уповільнення темпів зростання орендних ставок і, можливо, навіть до їх зниження до кінця 2020 року.

Сукупна частка вільних площ у великих містах вже знизилася з пікових 9,6%, що спостерігалися в кінці 2010 року, до 8,9% в даний час. CBRE очікує, що до середини 2016 показник знизиться до 8,4% (що відповідає показнику червня 2009 року), а потім продовжить падіння до 8,1%, прогнозованих до кінця 2020 року, що є 10-річним мінімумом. Скорочення частки вільних площ буде супроводжуватися зростанням орендної активності. Прогнозується, що у великих містах Європи обсяги оренди в 2015 і 2016 роках в сукупності збільшаться майже на 12%, а в Мадриді, Барселоні, Мюнхені, Відні, Брюсселі та Варшаві зростання досягне 20%.

Велика частка вільних площ збережеться в таких містах, як Амстердам, Будапешт, Дублін, Мадрид, Прага і Варшава. Тим не менш, на цих ринках все-таки очікується зростання орендних ставок, оскільки вакантні площі стають економічно надлишковими через проблеми, пов’язаних із застарілим дизайном або місцем розташування. Фактично, через п’ять років частка вакантних площ у Лондоні буде більше, ніж зараз, враховуючи нові будівлі, що здаються в експлуатацію.

Якщо геополітична ситуація стабілізується, до кінця 2020 ринок нерухомості Москви буде лідирувати за показниками. Очікуваний відскік на ринку Москви змінить різке падіння, що спостерігалося в 2014 році, і буде обумовлений, принаймні, частковим зняттям економічних санкцій і відновленням цін на нафту до рівня, що перевищує $80 за барель, до 2020 року.
Московський ринок офісної нерухомості також відчуває проблеми, пов’язані з тим, що ставки оренди встановлені в доларах США, у той час як орендарі отримують доходи в рублях (з урахуванням значної девальвації). За даними дослідження серед орендодавців, проведеного CBRE, про те, що орендодавці готові пом’якшити цю проблему, запропонувавши «орендні канікули», хоча вони як і раніше не згодні на встановлення ставок орендної плати на майбутні періоди в рублях замість доларів.

За прогнозами, зростання орендних ставок буде найсильнішим в Мадриді, Барселоні та Москві (із застереженнями): протягом п’яти років аж до кінця третього кварталу 2020 очікується зростання на 4% на рік. В даний час середня орендна ставка на офісну нерухомість в Мадриді становить 306 євро за кв. м, що на 4,1% вище мінімального значення, зазначеного рік тому. Як очікується, середня ставка досягне 321,3 євро за кв. м до березня 2016 і 441,8 євро за кв. м до кінця 2020 року.

Радомир Цуркан, керуючий партнер компанії CBRE Ukraine, сказав:

“У той час як економіка продовжувала демонструвати негативні показники протягом першого півріччя 2015, очікується, що ознаки поступового відновлення будуть помітні до кінця року. Тим не менш, корпоративний сектор буде залишатись обережним і виваженим щодо оренди офісних приміщень  на тлі непередбачуваності макроекономічного середовища. Активізація ділової активності очікується в 2016 році за умови стабілізації економіки. Приблизно 23 000 кв. м нових офісних приміщень анонсовано до введення в експлуатацію в другій половині року, в результаті чого загальний об’єм нової пропозиції досягне до 80 000 кв. м (+ 22,5% р/р). Очікується, що орендні ставки в найкращих бізнес-центрах залишаться відносно стабільними протягом наступних 6 місяців. У той же час, отримання знижок, подовження терміну орендних канікул, відшкодування витрат на оздоблення приміщень або інших поступків від орендодавців є досить поширеною практикою, особливо в нових бізнес-центрах із високими показниками вакантності. “

Актуальні новини

Торгова нерухомість Києва: стабілізація попиту формує стійкість ринку

Київ – 21 березня, 2024 – Згідно з останнім дослідженням CBRE Ukraine, ринок торгової [...]

21.03.2024

Складський ринок Києва: перспективи швидкого відновлення у післявоєнному майбутньому

Київ – 28 лютого, 2024 – Згідно з останнім дослідженням ринку складської нерухомості Києва від [...]

27.02.2024

Відновлення попиту офісних орендарів формує оптимістичні перспективи

Київ – 21 лютого, 2024 – Згідно з останнім дослідженням ринку офісної нерухомості Києва від [...]

21.02.2024

Адаптація офісного ринку Львова до нових реалій: основні зміни та чого очікувати в майбутньому

Тенденції останніх років,  попит та пропозиція на офісному ринку На початку [...]

18.12.2023

Підпишіться та отримуйте свіжі новини на свою електронну пошту

Відправити

Дякуємо!

Ми отримали ваш запит і скоро зв’яжемося з вами.