write my thesis paper

Офісний ринок Львова: яким має бути сучасний бізнес-центр в еру new normal

Львів – 7 грудня, 2021 – Згідно з останнім дослідженням CBRE Ukraine, консалтингової компанії у сфері комерційної нерухомості, станом на листопад 2021 року загальна конкурентна пропозиція офісної нерухомості у Львові зросла на 19% від початку року до 342 000 кв.м. Обсяг нової пропозиції у листопаді 2021 склав приблизно 59 600 кв.м., що є показником на 100% вищим від минулорічного. Таким чином, цього року було завершено 7 нових проектів: БЦ IQ PARK (7 800 кв.м.), 2-га черга БЦ Natsionalnyi (4 000 кв.м.), БЦ Viking (16 500 кв.м.), 5-та черга БЦ Taurus (9 000 кв.м.), БЦ Seven-G (6 000 кв.м.), бізнес-кампус В01 LvivTech.City (11 500 кв.м.), а також 1-ша черга креативного простору KIVSH (4 800 кв.м.).

Зважаючи на значний обсяг введених на ринок офісних об’єктів, частка вільних площ складає 19%, зменшившись на 3 п.п. з початку року. У зв’язку з цим ставки оренди в кращих об’єктах залишились незмінними з початку року і варіювались в діапазоні $10-$18 кв.м/місяць.

У  2022 році на ринку Львова заплановано до введення в експлуатацію 9 нових офісних об’єктів загальною площею 73 200 кв.м., серед яких MONO (30 000 кв.м.), БЦ Washington Tower (15 400 кв.м.), БЦ V12 (8 600 кв.м.), офісна будівля на вул. Трускавецька, 48 (7 000 кв.м.), БЦ Penta (5 400 кв.м.), БЦ Kristal Plaza (4 300 кв.м.), а також БЦ Proton (2 500 кв.м.)

Великий обсяг введеної в експлуатацію нової офісної пропозиції останніх років, можна, зокрема, пояснити тим, що нові офісні об’єкти, які вийшли на ринок у 2020-2021 роках, почали будуватись ще до пандемії COVID-19. – Радомир Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine

Крім того, на офісному ринку Львова, можна відслідкувати такі ж закономірності розвитку, як і у Києві. На обох ринках обсяг нової пропозиції росте завдяки введенню в експлуатацію нових офісних проектів, а також, значною мірою, завдяки реконструкції існуючих бізнес-центрів згідно з сучасними стандартами.

Джерело: CBRE Ukraine Research, 2021

Проте, без врахування сучасних стандартів будівництва та тенденцій проектування офісних площ, особливо в часи пандемії, новий об’єкт може зіштовхнутись із проблемами заповнюваності. Серед основних проблем і помилок під час будівництва бізнес-центрів, можна виділити: будівництво за застарілими проектами з високим коефіцієнтом загальних площ і непродуманою концепцією поверху, створення неефективних площ типового поверху, відсутність якісної внутрішньої інфраструктури для орендарів (тісні лоббі, відсутність якісного обслуговування, чіткого плану навігації по бізнес-центру чи поганий wi-fi в ліфті) та малий або непродуманий паркінг.

Сьогодні, сучасний бізнес-центр, щоб привабити орендаря повинен мати свій набір обов’язкових переваг. Перш за все, плюсом буде наявність великих поверхів для оренди (від 1 500 кв.м.), наявність коворкінгу або гнучкого офісу для проведення великих зутрічей, лаунж чи конференц зони, велопарковки та паркінгу, наявність спортзалу та зони для відпочинку, спільної фуд зони і тераси або івент зони на даху.

 

Ми вважаємо, що Львів поступово втілює якісні і сучасні проекти на ринку. Враховуючи значну історичну частину міста із архітектурним надбанням, висотні бізнес-центри не завжди гармонійно вписуються в ландшафт міста. Для такого міста як Львів, важливими критеріями успішних об’єктів має бути наявність окремої території із власною екосистемою та єдиною концепцією, де і працівники, і відвідувачі з комфортом можуть провести час. В Києві вже реалізовано кілька проектів такого типу, так само як і в європейських містах, і ми бачимо, як такі об’єкти користуються попитом у орендарів. – Радомир Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine

Схожі новини

CBRE Ukraine надає послуги з технічного обстеження комерційних і житлових будівель та споруд, що постраждали внаслідок військової агресії в Україні

Діяльність CBRE Ukraine під час війни в Україні

Київський регіон втратив п’яту частину від загального обсягу складських площ внаслідок війни

CBRE 12-й рік поспіль названа найбільш шанованою компанією у світі за версією журналу Fortune

CBRE Ukraine бажає спокійних свят

CBRE Ukraine представила інтереси Spaces в угоді з оренди офісного приміщення в інноваційному парку LvivTech.City

ТРЦ Nikolsky — дев’ятий об’єкт у портфелі управління та експлуатації нерухомості CBRE Ukraine

Офісний ринок Львова: яким має бути сучасний бізнес-центр в еру new normal

Компанія CBRE Ukraine переїхала до нового офісу

Попит залишається низьким, але орендна динаміка демонструє ознаки відновлення

Великі компанії переходять у коворкінги, — дані дослідження

Гібридний магазин майбутнього: інтеграція роздрібної торгівлі та логістики в епоху омніканальної нерухомості