write my thesis paper

Аналітика та динаміка ринку рітейлу: інвестиції в комерційну нерухомість правда чи міф?

Київ, 25 червня 2019 – Консалтингова компанія CBRE Ukraine представила порівняльний аналіз українського ринку комерційної нерухомості з найближчими сусідами.

Загальна оцінка ситуації

На даний момент ринок торговельної нерухомості не зазнав істотних змін. Однак найближчим часом на київському ринку з’явиться ряд великих об’єктів. Поки з початку року додалося лише 23 200 кв. м торговельних площ у торгових центрах Oasis і Smart Plaza Obolon.

Вакантність на ринку торговельної нерухомості перебуває на низькому рівні, всього 2,8%, при цьому ставки оренди досить високі. Ці два фактори створюють дуже хороші передумови для нового девелопменту.

У найближчі два роки (до кінця 2021 року) столичний ринок може вирости на 50% (темпи зростання можна порівняти з IT-сферою у Львові). Очікується, що до нинішнього обсягу в 1,13 млн кв. м додасться близько 560 000 “квадратів” торгових площ протягом наступних 2,5 років. Вакантність, природно, виросте і ставки оренди повинні знизитися.

Порівняння з сусідами

У зв’язку з цим було б цікаво порівняти Київ і столиці країн Східної Європи, як міста, на які варто орієнтуватися нашим гравцям ринку комерційної нерухомості. По-перше, наші країни 20 років тому можна було порівняти з розвитку економіки, де зараз вони приблизно збігаються за чисельністю населення, в тому числі у великих містах.

Орендна ставка за квадратний метр торгового центру – це єдиний показник, який можна порівняти в Києві і Варшаві. Так, в першому кварталі 2019 року прайм ставка на оренду площі в кращих торгових центрах Києва складала $80-110.

Звичайно, зараз київська заробітна плата відрізняється від варшавської. Так само як і ряд інших факторів, які можуть істотно змінитися і вплинути на загальну економічну ситуацію в найближчі роки.

Якщо не брати до уваги відкриття ТРЦ Victoria Gardens у Львові, за останні два з половиною роки в Україні не було відкриттів великих торгових об’єктів. Середній розмір торгового об’єкта, який був проданий – 14 448 кв. м. Це дуже мало.

Ринок дуже малий

Ринок дуже малий, що дає підстави говорити про практичну відсутність ринку комерційної нерухомості. Навіть в рітейлі, який все-таки розвивається, дуже складно вийти з бізнесу. Об’єкт вартістю в $50 млн в даній ситуації практично неможливо продати в Україні. Тому всі девелопери мають довгострокові стратегії, що відрізняє нас від розвинених ринків, де присутній капітал.  – Сергій Сергієнко, керуючий партнер CBRE Ukraine.

Середні розміри об’єктів, що будуються в Польщі в 3-4 рази більше українських аналогів, а середній обсяг угоди на один об’єкт більше наших в 10-15 разів. А кількість таких угод вище теж на порядок.

В Україні також практично відсутні міжнародні гравці. Як на ринку девелопменту, так і на ринку інвестицій. Це обумовлено як преференціями деяким місцевим гравцям, так і непрозорими правилами отримання дозволів. У тій же Польщі ми бачимо інвесторів не тільки із Західної Європи, але з США і Австралії.

Будувати не вигідно

Якщо порівняти середню вартість продажу квадратного метра комерційної нерухомості і собівартість її споруди, то ми побачимо, що дорого продати в Україні не вийде. Наприклад, середня ціна продажу об’єкта торговельної нерухомості в Україні – $1187 за кв м без ПДВ, а його будівництво обходиться в $1400-1700 (без ПДВ).

В результаті середня ціна операції за квадратний метр на торговельну та офісну нерухомість в Польщі втричі більше, ніж в Україні. А в складському сегменті ціна за квадратний метр відрізняється в два рази.

Головне завдання, яке стоїть перед інвестиційним ринком України – залучення іноземних гравців, які зможуть за допомогою своїх проектів підвищити планку і вимоги щодо якості об’єктів, інновацій та фінансуванню.Також важливо відзначити, що в Україні продати навіть дуже хороший ТРЦ з капітальною вартістю в дев’ятизначну цифру практично неможливо через високі країнові ризики. Ситуація може змінитися при істотній дерегуляції процесу девелопменту, зниженні корупції в судовій практиці і, таким чином, відкриття ринку (і не тільки ринку нерухомості) для міжнародних гравців.   – Сергій Сергієнко, керуючий партнер CBRE Ukraine.

Схожі новини

CBRE другий рік поспіль очолила рейтинг найбільш шанованих компаній світу в галузі нерухомості

CBRE UKRAINE СТАЛА КРАЩОЮ КОМПАНІЄЮ У НОМІНАЦІЇ «УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ РОКУ» В РАМКАХ V EE REAL ESTATE FORUM & PROJECT AWARDS

Перспектива нової пропозиції як виклик існуючим торговим центрам та нова хвиля фуд-моллів

Стрімкий розвиток e-commerce в Україні породжує попит на гнучкі склади

Орендні ставки залишилися незмінними на фоні обмеженої пропозиції та зростаючого попиту

CBRE визнана однією з найкращих компаній роботодавців для жінок у 2019 році згідно рейтингу FORBES

Аналітика та динаміка ринку рітейлу: інвестиції в комерційну нерухомість правда чи міф?

4 липня в Києві – FMCG Logistics Forum 2019

CBRE GROUP, INC. посіла 146 місце в рейтингу FORTUNE 500

Стриманий розвиток ринку комерційної нерухомості на фоні політичної невизначеності через президентські вибори 2019 року

Домінація продовольчого рітейлу на регіональному ринку торгової нерухомості

Зростання орендних ставок на ринку торгової нерухомості Києва у період очікування девелопменту нових проектів